Zima predo dvermi

23.11.2020

Keď prišiel november a s ním nižšie teploty, veľmi výrazne sme pocítili potrebu dom zazimovať a zatepliť. Predovšetkým nainštalovať vchodové dvere so zárubňami a na okná osadiť flígre. Tie sme si museli vyrobiť sami. Kamna 6 týždňov vyzreli a mohli sme ich pozvoľna zabehnúť. Museli sme skonštatovať, že zatiaľ nie sú ani zďaleka schopné dom samostatne vykúriť, a to ani ak sa do nich "kuade" celý deň. Dom je studený, stále relatívne vlhký a bude trvať pomerne dlho, než úplne vyschne a bude držať teplo. 

Steny postupne líčime vápnom. Tento proces nie je dobré urýchľovať, pretože vápno potrebuje takisto vyzrievať, obzvlášť ak ide o novú omietku.

Bojovali sme s trámovými stropmi. Predošlí majitelia niektoré časti natreli nejakým moderným syntetickým náterom a zároveň sme boli nútení niektoré dosky vymeniť. Takže zjednotiť všetko v naturálnom duchu bol celkom problém. Naštastie, na prednú izbu postačoval len impregnačný olej.

Pustili sme sa do podlahy. Vybrúsili sme zatiaľ asi 500ks flajstrúvek. Je to však len zlomok toho, čo budeme potrebovať.