Architektúra

Toto je naša, pomerne konkrétna, predstava budúcej podoby domu, ktorú sme vypracovali spoločne s  architektkou s citom pre ľudové staviteľstvo. Dom mal kedysi štyri okná, lenže časom majitelia polovicu zbúrali. V dnešnej dobe je v podstate nemožné úplne zachovať resp. vytvoriť pôvodný stav domu, a to predovšetkým z praktických dôvodov - je nutné využívať kúrenie, elektrinu, vodu i napríklad odkvapové rýny.  Do pôvodnej formy chceme zrekonštruovať aspoň určitú časť interiéru v prednej expozičnej časti. 

Záhorský dom s  výpustkom je forma domu, kde redukcia rímskeho portika dosiahla najvyšší stupeň. Pôvodné stĺporadie vytvorené z dreva sa po zničení obchodných ciest, po rozpade rímskej ríše, nahradilo dostupným materiálom - kameňom či hlinou. Stĺporadie, ktoré pôvodne stálo po celej dĺžke domu sa postupne skracovalo. Na Záhorí sa pôvodne dva predsadené stĺpy "prilepili" na dom a vznikol výpustok (žudro), ktorý mal viac-menej len estetickú funkciu. 

Klasický dom s barokovým štítom
Klasický dom s barokovým štítom
Žudro novodobejšej formy
Žudro novodobejšej formy
Pozdĺžny tvar domov.
Pozdĺžny tvar domov.

Na prednom štíte domov sa zachovali dva otvory, ktoré sú pozostatkom tzv. čiernych kuchýň, kedy ešte nejestvovali komíny. Všetok dym sa kedysi vypúšťal na "húru" (podkrovie), a cez diery unikal z domu.

Zdroj: www.ludovaarchitektura.sk