Vitajte v Dome 1890!

Táto 130-ročná stavba stojí na Záhorí v obci Závod. Dom sme ako závodská rodina zakúpili v roku 2017.

Do polovice roku 2021 sa nám podarilo takmer kompletne zrekonštruovať jeho prednú a najstaršiu časť, postavenú v roku 1890. 

Pri rekonštrukcii sa vždy opierame o dostupnú literatúru a vychádzame z miestnej tradície a znalostí pamätníkov. Ako rodina máme tradíciu aj tak trochu v krvi. Po našich predkoch sme zdedili množstvo predmetov a krojov, ktorí ich celý život opatrovali, aby napokon našli svoje miesto v našom dome.

Snažíme sa nielen o zachovávanie ľudového staviteľstva, ale aj miestnych záhoráckych tradícií, organizáciu podujatí, ale aj o vybudovanie "ľudovej" komunity. 

Kultúrnu činnosť v dome zastrešuje občianske združenie Dom 1890 a dom je zároveň pôsobiskom miestnej folklórnej skupiny Lanšper, ktorá tu pravidelne nacvičuje.

Dom je veľký a dáva veľa možností, zároveň však vyžaduje veľa práce i financií. Mnohé práce vykonávame svojpomocne a všetko financujeme zo svojho vrecka. Poteší nás preto akákoľvek finančná podpora, prípadne brigádnická pomoc pri rekonštrukčných prácach. Ak chcete finančne podporiť naše snaženie - navštívte našu darovaciu stránku.

Náš dom je zapísaný na zozname pamätihodností obce Závod. Môžete si ho prezrieť po telefonickej dohode. Radi vám predstavíme jeho príbeh, aj to, ako sme pri rekonštrukcii postupovali. 

Ak chcete vedieť, čo máme nové, sledujte aj náš Facebook.

DOM 1890

2017
2017
2021
2021