Architektúra

Toto je naša, pomerne konkrétna, predstava budúcej podoby domu, ktorú sme vypracovali spoločne s  architektkou s citom pre ľudové staviteľstvo. V čase, keď sme dom kúpili stála len pravá polovica - ľavú sme museli teda znova dostavať. 

Našou snahou je priblížiť sa čo najviac pôvodnej forme domu, tak ako vyzeral v roku 1890, avšak z praktických dôvodov to nie je jednoduché - je nutné využívať kúrenie, elektrinu, vodu či napríklad odkvapové rýny.  

Záhorský dom s výpustkom je forma domu, kde redukcia rímskeho portika dosiahla najvyšší stupeň. Pôvodné stĺporadie vytvorené z dreva sa po zničení obchodných ciest, po rozpade rímskej ríše, nahradilo dostupným materiálom - kameňom či hlinou. Stĺporadie, ktoré pôvodne stálo po celej dĺžke domu sa postupne skracovalo. Na Záhorí sa pôvodne dva predsadené stĺpy "prilepili" na dom a vznikol výpustok (žudro), ktorý mal viac-menej len estetickú funkciu. 

Klasický dom s barokovým štítom
Klasický dom s barokovým štítom
Žudro novodobejšej formy
Žudro novodobejšej formy
Pozdĺžny tvar domov.
Pozdĺžny tvar domov.

Na prednom štíte domov sa zachovali dva otvory, ktoré sú pozostatkom tzv. čiernych kuchýň. Všetok dym sa kedysi vypúšťal na "húru" (podkrovie), a cez diery unikal z domu.

Zdroj: www.ludovaarchitektura.sk

Vitajte v Dome 1890!