Sekulský dom

10.05.2020

Dostali sme tip na starší dom v Sekuliach, ktorý sa mal v dohľadnom čase búrať. Bohužiaľ. Rozhodli sme sa, že z neho využijeme strechu, tehly i trámový strop s vročením 1879, ktorý by sme použili v prístavbe. Keďže išlo o množstvo práce, zvolali sme aj prvú komunitnú brigádu. Hoci nám prišli pomôcť len traja kamaráti a slnko nás takisto nešetrilo, zvládli sme to za tri dni.

Pozoruhodným architektonickým prvkom domu bol masívny komín, ktorý podľa pamätníka strýca Egla nemal len tak hocikto. Vďaka nemu si mohli piecť väčšie množstvo chleba u seba doma. Chlieb sa do pece sádzal z jamy hlbokej asi pol metra. Táto jama pred pecou zostala v dome takisto zachovaná.

Potešil nás dobrý stav strešnej krytiny - bobrovky, ktorej množstvo sme odhadli asi na 5000ks. Podľa dátumu na fajermúre bude pravdepodobne z roku 1969, čiže by mohla pri svojej kvalite ešte ďalších 50 rokov poslúžiť.

Trámový strop zo Sekúl je starším "bratancom" nášho stropu v Závode. Áno, je v tom aj trochu symboliky, keďže naše obce boli odpradávna kultúrne i rodinne prepojené.