Od jesene do zimy

06.01.2022

V septembri sme započali významnú etapu rekonštrukcie, v ktorej sme sa pustili do opravy zadnej časti domu. Primárnymi úlohami bola oprava strechy a inštalácia starého stropu. Bohužiaľ na opravu strechy nakoniec nedošlo z dôvodu nedostatku materiálu, predovšetkým dreva. Drevený strop z roku 1883 sme zdemontovali z domu určeného na demoláciu. Bohužiaľ.

Strop nebol v príliš dobre strave, asi 20% materiálu bolo nepoužiteľného. Pred jeho inštaláciou bolo treba najprv zdemontovať pôvodný "palachový" strop a zároveň vykonať stabilizačné práce na streche. Inštalácia nám dala zabrať, a to aj z dôvodu deformácie trámov aj dosák. Strop napokon našiel nový život v novej svjetnici. 

Popri tom sme ešte otĺkli omietky a vyhodili starú prevlhnutú dlážku. Definitívne sa nám potvrdilo, že steny domu majú izoláciu a nebude potrebné ho podrezávať. Potešilo.

Posledným krokom bola renovácia okien, ktoré sme pred časom priviezli z Borského sv. Jura. Osadením posledného okna začala zima a skončila sa naša práca na dome v roku 2021.