Flígre a futra

25.02.2021

Začiatkom roka 2021 sme pokračovali v menších interiérových prácach. Osadili sme drevené zárubne (futra) a dvere, a to aj z dôvodu lokálneho vykurovania. V dome momentálne temperujeme na 12 stupňov, čo je nutné minimum.

Osadiť jednu zárubňu aj s osadením dverí zaberie aj pri najlepšej konštalácii hviezd minimálne dva dni. Ak teda nepočítame zapucovanie a následné líčenie.

Položili sme aj časť dlažby (flajstrúvky) v komore. Môžeme dodať, že tieto dlaždice sa mierne líšia rozmerom - sú trochu väčšie a hrubšie ako býva zvykom. O to bude podlaha pestrejšia. 

A všimli ste si prvé zariadenia interiéru? Rohová lavica z roku 1934 pochádza od našej prastarenky Novoveskej. Mnoho z ďalšieho inventáru bude treba zreštaurovať, ale na to máme čas na ďalšie zimné večery.

Zásadným vizuálnym krokom bolo namaľovanie okien, teda vonkajších krídel (flígrov). Prečo zelená a nie (závodská) modrá? Takmer všetky okná a dvere boli pôvodne zelené a následne premaľované modrou prípadne hnedou farbou. Samozrejme, najstarší "odtieň" je naturálna hnedá farba. Mimochodom viete, že záhorácke farby sú údajne zelená a červená?

A podarilo sa nám aj natočiť prvé promo video o našom dome, nájdete ho tu:  https://youtu.be/8GQJW0N1mzA