Kruh sa uzatvára

17.08.2020

Behom júla sme nahrubo dokončili prístavbu a dosiahli tak cielenú pôvodnú podobu nášho domu. Nie, nie je to kruh, ale tvar písmena "L", ktoré najlepšie popisuje tvar tzv. príčného domu. Tento tvar nepatrí v našej dedine k tým najbežnejším, a to pravdepodobne z dôvodu šírky "gruntu". Neodmysliteľne však dotvára kolorit starodávnej záhorskej dediny. Že sme dom zrekonštruovali správne nám potvrdila aj starenka - pamätníčka, ktorá v danom dome kedysi bývala.

Prístavba "zožrala" asi 5000ks tehál a týždeň práce jedného murára a jeho pomocníka. Ďalej bolo treba osadiť pomúrnice (krokevnice), aby bolo možné vytvoriť krov. Pri stavbe krovu sa znovu potvrdilo, že pôvodný materiál je ďaleko kvalitnejší ako ten dnešný. Nemuseli sme meniť skoro žiadne laty. Menili sme len tie, kde zatekalo, a takých miest nebolo mnoho. Hoci sme to zvažovali, nepoužili sme fóliu, pretože by zmenila ráz strechy. Pred uložením škridlice postavili majstri fajermúr (z nem. Feuermauer) s dvomi typickými vetracími otvormi. Nasledovalo ukladanie staro-novej bobrovky, a hoci to vyzerá jednoducho, chvíľu nám trvalo, než sme prišli na ich založenie a ostatné nuansy. 

Medzitým sme vykonali vyfrézovanie a vyvložkovanie komína. Dnešné normy by totiž pôvodný komín sotva spĺňal - napríklad ukončenie komína 60cm na hrebeňom strechy. Samotný komín sme postavili podľa starých fotiek a pár komínov, ktoré ešte dnes v našej obci stoja. Spočítali by ste ich vari na prstoch jednej ruky. 

Popri dokončovaní strechy sme stihli ešte vystužiť popraskané múry, ošetriť "sekulský" trámový strop, začať s renováciou dverí a nábytku, vybúrať pôvodné okno a........niekde zohnať ďalšie pôvodné staré okná. Nechceli sme okná nové, pretože sa držíme ekologických princípov a novým oknám chýba oná patina. Pýtali sme v mnohých dedinách, nakoniec sme ich zohnali na Búroch, čiže v Borskom Mikuláši. 

Postup renovácie, či už okien, trámov, či nábytku je v podstate rovnaký - treba odstrániť pôvodný náter, vytmeliť, prebrúsiť, naimpregnovať proti škodcom, následne napustiť fermežou a natrieť požadovanou farbou. Keď sme sa "prebrúsili" vrstvou farieb, zistili sme, že vo väčšine prípadov dominovala zelená, prípadne zeleno-modrá farba.

Nutný proces renovácie (a X ďalších prác) ešte zďaleka neskončil. Chodíme z práce do práce a potvrdzuje sa nám výrok, že stavba či rekonštrukcia domu vyžaduje takmer celého človeka.